09177055478

گاهی زنان به علت اختلالات هورمونی و آناتومیک، دچار خونریزی‌های نامرتب می‌‌شوند. پولیپ یکی از شایع‌ترین توده‌های خوش‌خیم رحم است که می‌تواند در هر قسمت از محوطه داخلی رحم و یا دهانه رحم رشد کند و موجب خونریزی‌های نامرتب شود.

رشد بیش‌ازحد سلول‌ها در دیواره داخلی رحم (اندومتر) در پاسخ به هورمون استروژن، منجر به شکل‌گیری پولیپ می‌شود. اندازه پولیپ از چند میلی‌متر تا چند سانتی‌متر متغیر است و با یک ساقه نازک یا یک پایه‌ی بزرگ به دیواره رحم متصل می‌شود.

طبیعی بودن ساختار و شکل رحم و لایه‌ی داخلی (اندومتر) برای لانه‌گزینی و‌ ادامه بارداری لازم است. وجود پولیپ در رحم می­‌تواند در بارداری اختلال ایجاد کند و خطر سقط‌جنین را افزایش دهد. برخی پزشکان ترجیح می‌­دهند قبل از انجام روش های کمک باروری، با عمل هیستروسکوپی پولیپ و ‌­ هر چه در داخل حفره‌ی رحم است را بردارند.

معمولاً پولیپ رحم علامتی را بروز نمی‌دهد اما در برخی از زنان دارای نشانه‌هایی مانند قاعدگی دردناک،  ترشحات غیرعادی واژینال، خونریزی غیرعادی قاعدگی، لکه بینی بعد از سن یائسگی و ناباروری است.

بهترین راه تشخیص پولیپ، انجام سونوگرافی در زمانی که ضخامت اندومتر به بیشترین مقدار خود می رسد یعنی در روزهای 10 تا 12 چرخه‌ی قاعدگی است. روش­‌های سونوسالپنگوگرافی (عکس رنگی) و هیدروسونوگرافی نیز در تشخیص پولیپ­‌ کمک کننده هستند.

درمان قطعی پولیپ رحم، برداشتن آن است. با عمل هیستروسکوپی می‌توان پولیپ رحم را خارج کرد. پولیپ خارج‌شده برای بررسی میکروسکوپی از نظر بدخیمی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

این مطالب را از دست ندهید

درمان ناباروری و نازایی IVF

حدود ۱۰-۱۵ درصد زوج‌ها نابارور هستند و در اغلب موارد نیاز است از روش‌های کمک باروری که در اصطلاح علمی به آن‌ها (Assisted Reproductive Techniques (ART می‌گویند، استفاده شود. روش‌های کمک باروری انواع بسیار زیاد دارند که از بسیار ساده شروع و به بسیار پیچیده ختم می‌شوند. باید دانست که هر زوجی نیازهای مخصوص به خودشان را دارند و باید روش مناسب همان زوج را به آن‌ها پیشنهاد کرد.IVF مانند IUI یکی از روش‌های کمک باروری (ART) است. برخلاف آی یو آی (IUI) که در آن اسپرم‌های مرد توسط لوله‌ای وارد رحم خانم می‌شوند، در آی وی اف (IVF) تخمک خانم با اسپرم مرد در خارج از بدن، در محیط آزمایشگاه باهم ترکیب می‌شوند و پس از لقاح، جنین حاصله در داخل رحم خانم گذاشته می‌شود.از زمان تولد اولین نوزاد با استفاده از روش درمانی IVF در سال ۱۹۷۸، این روش درمانی، امید تازه‌ ای برای زوج‌های نابارور به وجود آورده است. IVF مخفف اصطلاح In Vitro Fertilization یا لقاح خارج رحمی است.

اطلاعات تماس

آدرس: ایران ،فارس ، شیراز، قبل از پل چمران، ساختمان شایان، طبقه 6

موبایل : 09177055478

ایمیل : info@puyeshdarman.com